Haber

HDP’li Paylan, Varlık Vergisi Kanunu’nun yürürlükten kaldırılması için TBMM’ye yasa teklifi verdi

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Türkiye’deki azınlık vatandaşların mağduriyetine neden olduğunu belirttiği Varlık Vergisi Kanunu’nun kaldırılması için TBMM’ye kanun teklifi sunduğunu belirtti.

Paylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 80 yıl evvel TBMM’de Varlık Vergisi Kanunu’nun çıkarıldığını, bu kanunun gayesinde Ermeni, Süryani, Rum ve Yahudi vatandaşların olduğunu ileri sürdü.

Çıkarılan yasanın, tarihçilerin değil, bugünün konusu olduğunu tabir eden Paylan, “Bir ülke elbette varlık vergisi kanunu çıkarabilir ama bu kanun tamamen azınlıklara yönelik bir kanundu. Çok geriye gitmeye gerek yok, bu kanunun yıkımını yaşayanlardan birisi de dedemdi. Dedemin bir evi, bir ayakkabı dükkanı vardı. Varlığı karşılığında ödemesi gereken vergi 50 lira iken kanun ile 500 lira vergi ödemek zorunda bırakıldı.” diye konuştu.

Paylan, 1940 yılında azınlıkların, Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun yüzde birini dahi oluşturmadığını fakat kelam konusu yasa gereği toplanan verginin yüzde 90’ının bu azınlıklardan tahsil edildiğini ileri sürerek, şunları aktardı:

“Türkiye Cumhuriyeti bununla yüzleşmek zorundadır. Bu amaçla bugün TBMM’ye bir yasa teklifi sundum. TBMM 80 yıl evvel çıkardığı bu yasa nedeniyle Ermeni, Rum, Süryani ve Yahudi vatandaşlarından özür dilemeli ve bu vatandaşların ziyanlarının tanzimini gerçekleştirmelidir. Adalet için geç değil. TBMM’yi bu ayıptan kurtulması için sorumluluğa davet ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu