Haber

Emekliler Türkiye Meclisi’ni Kuran Emekliler, Ülke Genelinde Örgütlenmek İçin Çalışıyor: “Kombinin Düğmesine Basamıyoruz.

HABER: CEYLAN SAĞLAM- KAMERA: FURKAN ERDEM

Emeklilikte yaşa takılan yaklaşık 4 milyon yurttaş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı yeni düzenlemeyi; milyonlarca emekli ise maaşlarında yapılacak artışı bekliyor. Yaşadıkları geçim sıkıntısına dikkat çekmek, insanca yaşayacak bir maaş için taleplerini dile getirmek ve sendikalaşmak üzere Emekliler Türkiye Meclisi’ni (ETM) kuran emekliler, ülke genelinde örgütlenmek için çalışmalarını sürdürüyor. ETM üyesi Dürdane Bekdemir, “Emekli maaşımla torunuma bir küçük hediye alamıyorum. Okuldan almaya gidiyorum torunumu her gün başka bir bahane uyduruyorum, yol değiştirerek gidiyorum. Benim gibi milyonlar var” dedi. Emekli emekçi Ramazan Tekin ise “Kombinin düğmesine basamıyoruz. Battaniyeler ile oturmak bu yaştan sonra ağrımıza gidiyor” diye konuştu.

Emekliler Türkiye Meclisi’ni (ETM) kuran emekliler, yaşadıkları sıkıntıları ve taleplerini, örgütlenme çalışmalarını ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

“EMEKLİLER TÜRKİYE MECLİSİ, DÜNYA GENELİNDE YAŞANAN BİR KRİZİN ÜLKEMİZE YANSIMALARINI GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK BUNA BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINA GİRMİŞTİR”

Emekli öğretmen Ali Ersin Gür, ETM’nin gayesine ve derneğin yapısına ait şunları anlattı:

“Emekliler Türkiye Meclisi, global bazda temsili demokrasinin yarattığı sorunlar ve bu sorunların sonucu olarak dünya genelinde yaşanan bir krizin ülkemize yansımalarını göz önünde bulundurarak buna bir tahlil arayışına girmiştir. Tahlil olarak da temsili demokrasi yerine direkt demokrasinin ve direkt demokratik iştirakle bir tahlil olabileceğini düşünerek bu tabanda bir örgütlenme modeli düşündük. Türkiye’de var olan emekliler alanında faaliyet gösteren sendikalar, dernekler, platformlar -ki bizim dostlarımızdır- hiyerarşik yapıya göre örgütlenmişlerdir. Dolayısıyla alternatif bir örgütlenme modeli olarak eşit özneler arası örgütlenme modelini geliştirmeye çalıştık.

Bu hareketin bir lideri yoktur. Ne kadar üyemiz varsa hareketi temsile yetkilidir, hareketin aynı zamanda sözcüleridir. O şekilde bir örgütlenme modeli. Türkiye’de hali hazırda 13,7 milyon emekli kitlesi var. Bunların tamamını kucaklayacak bir hareket düşünüyoruz. İnsanların lisanına, dinine, ırkına, mezhebine, toplumsal statüsüne bakmadan emeklilerin tek çatı altında ortak akıl ve çabayla hakların alınabilineceğini düşünüyoruz. 23 Mart 2022 tarihinde bir küme arkadaşla çalışmayı başlatıp Türkiye’nin birçok ilinde birçok ilçesinde örgütlenmiş durumdayız. Her geçen gün hareket gelişerek, büyüyerek yoluna devam etmektedir.”

“BUGÜN TÜRKİYE’DE EMEKLİ BAYANLAR İÇİN BİRÇOK SORUN VAR FAKAT BİZ TAŞ KAYNATMAYA BAŞLADIK. YILLARIMIN KARŞILIĞINI ALDIĞIM ÜÇ KURUŞ PARAYLA GEÇİNEMİYORUM”

Emekli memur Dürdane Bekdemir ise emekli kadınların derdini şu sözlerle anlattı:

“Ben 20 yıllık emekliyim; şu anda Türkiye’de kadın olmak büyük bir sorun, bunun arkasında bir de emekli kadın olmak, emekli olmak apayrı bir sorun. Katmerlenerek gidiyor sorunlarımız. Türkiye’nin ekonomik şartları ortada. İnsanların nasıl yaşadığı ve alım gücünün ne kadar düştüğü bütün bunlar ortada. Bizim toplumumuzda bir konutun mutfağını o konutun geçimini ayakta tutan bayan, alışverişini yapar lakin varsa pişirir. Alabiliyorsa pişirir, yoksa taş kaynatır. Bugün Türkiye’deki emekli kadınlar için birçok sorun var ama biz taş kaynatmaya başladık. Ben bu ülkeye yıllarımı verdim. Yıllarımın emeğini, karşılığını aldığım üç kuruş parayla gerçekten geçinemiyorum.

Markete gitmeye korkuyorum. Benden çok daha kötü durumda olan emekli arkadaşlarım var. Enflasyon oranlarını artık tartışmayalım. Resmi kanallardan yapılan TÜİK’in açıklamalarında yüzde 80-85, ancak gerçek enflasyon sokakta yüzde 180 yüzde 300 ortasında. Bunu biz yaşıyoruz. Bunu bayanlar yaşıyor. Zira bir meskende bayanlar çocuklarını büyütmekle yükümlü, eşine yemek hazırlayıp o masayı kurup karınlarını doyurmakla yükümlü olan bayanlar. Bu sorumluluk onların omuzlarına aslında verilmiş. Her ne hikmetse emekli maaşına artırım geleceği vakitlerde 2 ay öncesinde enflasyon aşağılara çekiliyor. Bu maaşlara yansıyacak artırımlarda aşağı çekiliyor. Aldığımız maaşlar ile geçinemiyoruz, bunu duysunlar.

“BEN ALDIĞIM EMEKLİ MAAŞIMLA TORUNUMA BİR KÜÇÜK HEDİYE ALAMIYORUM”

Ben aldığım emekli maaşımla torunuma bir küçük armağan alamıyorum. Okuldan almaya gidiyorum torunumu her gün öteki bir mazeret uyduruyorum, yol değiştirerek gidiyorum. Benim üzere milyonlar var. Hepsini yaşayarak görüyoruz, bunların hiçbiri afaki değil. Ayrıyeten, bayana şiddet konusunda günümüzde her gün televizyonlarda en az 3 ya da 4 bayanın öldürüldüğünü görüyoruz. Sokakta taş atmışsın üzere sayı olarak sayıyorlar, bu kadar bayan öldürüldü… Bunların da nedeni iktisat. Anadolu’da bir tabir vardır ‘yokluk mertliği bozar’. O konuta o para girmeyince, o konuta o ekmek girmeyince o bayan, o anne, o eş ile hengameler çıkıyor. Pasta büyük olursa paylaşmak kolay lakin küçücük bir pastayı paylaşamıyorsun.

“ENFLASYONUN ALTINDA EZİLEN KADINLARIN GÜNAHI NE?”

Geçinemiyoruz. Emekli maaşlarına yapılan enflasyon farkı artırımını kabul etmiyorum. Ulusal gelirden kişi başına düşen doları istiyorum, diğer bir şey istemiyorum. Bana ekstradan enflasyon farkını vermesin, enflasyon artırımları sizin olsun. Yaşamak istiyoruz. Ben emekli olduğumdan bu yana sinemaya, tiyatroya gidemiyorum. Alışverişe gideceğim vakit da birinci acil olanları alıyorum. 200 lira bir kilo peynir… Biz bunları hak etmedik. Biz bu ülkeye emek verdik, yıllarımızı, gençliğimizi verdik. Ben bunu hak etmedim. Avrupa’da yaşayan emekli bayan üzere sinemaya, tiyatroya gitmek istiyorum. Ben yurt dışına seyahate gitmek istiyorum. Hatta köyüme gidemiyorum. Masrafları düşünürsek bir aylık maaşım yola gidecek. Ne ile geçineceğiz? Geçinemeyen, eşlerinden dayak yiyen bayanların, enflasyonun altında ezilen bayanların günahı ne, eksiği ne? Ben beşerim, insanca yaşamak istiyorum.”

“BATTANİYELER İLE OTURMAK BU YAŞTAN SONRA BİZİM AĞRIMIZA GİDİYOR.  BİZ YILLARCA ÇALIŞTIK, ÜRETTİK…”

Emekli işçi Ramazan Tekin emeklilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin şunları anlattı:

“Bu ülkede emekliler, işsizler ve mülksüzlerden sonra en fakir kesim ve en kalabalık kesim. Aslında siyasi iktidarı değiştirecek bir sayısal çoğunluğa sahip. Arkadaşlarımız belirtiler 13,7 milyon emekli var. Yılbaşından sonra buna 1 buçuk milyon daha eklenecek ve 14 milyonu geçen bir sayıya ulaşacak emekliler. Sahiden de bu ülkede en fakir aslında emekliler. Taban fiyatın altında bir maaş alan ve bu maaşlarla konutunu geçindirmeye çalışan emekliler büyük bir ömür hengamesi vermeye çalışıyor. Aslında çok fazla istediğimiz bir şey de yok; yalnızca insanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşayacak bir fiyata kavuşmak istiyoruz. Sıhhatte alınan katkı hisselerinin ortadan kaldırılmasını, sıhhate erişiminin kolaylaşmasını istiyoruz. Memleketimize gidemiyoruz. Ben bunu yaşayarak öğrendim. Biz bunları hak etmedik. Biz bu devlete hizmet ettik. Özel kesimde çalıştık, katma kıymet ürettik. Bunun için emeklilerin insanca yaşamak hakkı.

Bizim gasp edilen haklarımız da var. Emekliler sendika kuramıyor, emekliler sendika kuramaz diye Anayasa’da bir hüküm yok. Emekliler sendika kurabilir diye de bir hüküm yok. Ama sendika kurmaya çalışan arkadaşlarımıza engel oluyorlar. Kurulan sendikaları kapatmak için başvuru yapıyorlar ve kapatıyorlar da… Bizler de Emeliler Türkiye Meclisi olarak Türkiye’de yeni bir model ile emeklileri kucaklayan, hiçbir insanı dışarı da bırakmayarak ya da bir ideolojinin art bahçesi olmadan yine Emekliler Türkiye Meclisi çatısı altında örgütlenip, emeklilerin bir masa etrafında kontrat imzalanıncaya kadar gayret edeceğiz.

Önümüzde bir kara kış var, kombinin düğmesine basamıyoruz, elektriğin düğmesine basamıyoruz. Televizyonun ışığında meskende oturup televizyon izlemek zorunda kalıyoruz. Battaniyeler ile oturmak bu yaştan sonra bizim ağrımıza gidiyor.  Biz yıllarca çalıştık, ürettik… Bizim istediklerimiz; sıhhatte erişimin kolaylaştırılması, intibak yasasının çıkartılması, emeklilerin sendika kurmanın önündeki mahzurların kaldırılması, insanca yaşanacak bir fiyata kavuşturulması, promosyon farklılıklarının eşitlenmesi… Bizim istediğimiz çok bir şey değil, yalnızca insanca yaşamak istiyoruz, diğer bir talebimiz yok.”

“BİZLERİ GÖRSÜNLER ARTIK”

Emekli aktivist Saadet Hicret Şahin ise emeklilerin beslenme sorununa ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Marketlere gidiyorsunuz, pazarlara gidiyorsunuz ancak insanlarda alım gücü yok. Yüzlerce insan sokakta ve mutsuz. Bunların bir de ruhsal dayanağa muhtaçlığı var. Bırakın artık maddi dayanağı. Marketlere falan bakıyorsunuz, artık beşerler zerzevat ve meyveyi tane ile alıyor. Emeklilerin yaşlı oldukları için düzgün beslenmeleri, besin almaları gerekiyor fakat alım gücü yok. Onun için bir an evvel düzeltilmesi gerekiyor; biz de o yüzden ne yapabiliriz diye yola çıktık. Bizleri görsünler artık. Gerçekte güç durumda emekliler. Ben yalnız yaşıyorum, inanır mısınız ayın sonunu güç getiriyorum.”

“EMEKLİLERİN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KANUNLARI NEZDİNDE ÖRGÜTLÜ OLMASI İSTENMİYOR”

Emekli aktivist Celal Atlı ise şunları dedi:

“Söyledikleri bir sayı var, kişi başına düşen ulusal gelir. Ulusal gelirden emeklilere bu hisse düşmüyor. Sebebi tabi ki çalışanların çalıştırılırken prim fiyatlarından hareketle o insanlara bu aylıkları bağlıyorlar. Ülkemizde çalışan insanların birçok taban fiyatla çalışıyor. Bu minimum fiyatla çalışıldığı vakit da primleri de az yatmış oluyor ve maaşa bağlanırken de SSK’dan bu primler üzerinden maaşlar yatırılmış oluyor. Burada işçi suçlu olabilir mi? Patron ikinci bir ücret olarak elden verdiği ücreti var. Asgari tutardaki 5 bin 500 lira, bunun dışında 9 bin veriyorsa dahi onu elden vererek primini azaltmış oluyor. Yasalar bunu bu noktaya getirmiş oluyor. Diğer taraftan asıl sebeplerden biri de örgütsüzlük. Türkiye’de şu anda emeklilerin Türkiye Cumhuriyeti’nin yasaları nezdinde örgütlü olması istenmiyor. Dernek kurabilirsiniz diyorlar… Bugün Türkiye Emekliler Derneği’ne baktığımızda bir milyona yakın üyesi var lakin pratikte yaptıklarına baktığımızda emeklilerin hanesine yazılacak ne bir aktiflik görebiliyoruz ne de yenilikler görebiliyoruz.

“HER ŞEYDEN ÖNCE EMEKLİLERİN ÖRGÜTLENMESİ GEREKİYOR”

Geldiğimiz noktada her şeyden evvel emeklilerin örgütlenmesi gerekiyor. Bir örgüte gereksinimimiz var. Biz de bu örgütlülüğü yerine getirebilmek için de Emekliler Türkiye Meclisi ile tüm Türkiye’deki emeklilere çağrı yapıyoruz. Siz yoksanız bir eksiğiz diyoruz. Arkadaşlarım da belirttiler, Türkiye’de emeklilerin hem yaşamsal alanında yani belediyelerden, devletin imkanlarından, hastanelerinden ya da ulaşım araçlarından yararlanmaları muhakkak kıstaslara bağlandı. Pandemi sürecinde emeklileri öldürdüler esasen sokağa çıkartmayarak. Başka insanlardan ayırdılar, çoluk çocuk okula giderken onlara aslında oradan virüs taşımıyor üzere şeyler oldu. Başka taraftan ilaçlarımızdan kesilen paralar bunların ivedilikle kaldırılması lazım, herkese ulaşım hakkı tanınması lazım, belediyelerin toplumsal tesislerinden emeklilerin yararlanması lazım, yazlık tatil haklarının emeklilerin yararlanması lazım. Bu hakların hepsini kopartmak için Emekliler Türkiye Meclisi’ne, daha doğrusu sendikaya muhtaçlığımız var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler